Korzyści z IKZE

Wczesne rozpoczęcie odkładania pieniędzy na przyszłą emeryturę to jeden ze sposobów na zapewnienie sobie godnego życia po zakończeniu aktywności zawodowej. Jedną z możliwości jest oszczędzanie na nadchodzące świadczenie w ramach Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. Powstało ono w 2012 roku jako III instrument dający szansę na odkładanie środków na przyszłą emeryturę. Jakie są korzyści z posiadania IKZE? Przede wszystkim jest to możliwość wzięcia we własne ręce swojej przyszłości.

To najważniejsza, lecz nie jedyna korzyść z IKZE. Dodatkowo pozwala ono na skorzystanie z ulgi w podatkach. Posiadacz takiego konta wpłaca na nie gotówkę, lecz w następnym rozliczeniu podatkowym może tę kwotę odliczyć od dochodu. Wpłaty odpisywane są od podstawy naliczenia podatki PIT, co zobowiązuje Urząd Skarbowy do zwrócenia 18 lub 32% łącznej wartości wpłat. W taki sposób można otrzymać zwrot w wysokości nawet 1,5 tysiąca złotych. Zaletą IKZE jest też fakt, że zyski w ramach konta zwolnione są z podatku od dochodów kapitałowych (podatek Belki), który wynosi 19%. Najważniejszą jednak korzyścią płynącą z Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego jest możliwość zapewnienia sobie stabilizacji finansowej po przejściu na emeryturę.

Liczba opinii: 1

  1. dancing_queen pisze:

    IKE i IKZE niosą ze sobą wiele korzyści. Ludzie narzkają na OFE albo DFE a często nie wiedzą czemu. Ja ostatnio patrzyłem na wycenę funduszy PKO i to wszystko wygląda dość obiecująco.

Dodaj swoją opinię