Ulga podatkowa IKZE

Już tylko kilka dni zostało na wypełnienie rocznych zeznań podatkowych. Wszyscy posiadający Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) powinni pamiętać, że mogą odliczyć od podstawy opodatkowania wpłaty na konto wykonane w ostatnim roku kalendarzowym. Biorąc pod uwagę stopień wykorzystania limitu wpłat, podatek dochodowy można w ten sposób zmniejszyć średnio o kilkaset złotych. Osoby najlepiej zarabiające mogą liczyć na obniżkę nawet o 1400 złotych.

Ulga przysługuje osobom rozliczającym się według skali podatkowej 18%/32% (PIT-36 i PIT-37), prowadzącym działalność gospodarczą rozliczającym się według liniowej 19% stawki podatkowej (PIT-36L) oraz osobom rozliczającym swoją działalność ryczałtem ewidencjonowanym (PIT-28). Samo obliczenie limity wpłat jest dość skomplikowane. Wiedzą o tym wszyscy, którzy mieli z tym do czynienia.

W tym miejscu nie będziemy zajmować się szczegółami, a jedynie przypomnimy jedną bardzo ważną zmianę, jaką wprowadziła reforma emerytalna. To ostatni raz, gdy wyliczenie indywidualnego limitu wpłat na IKZE jest tak trudne. Od tego roku limit określony jest kwotowo dla wszystkich bez względu na zarobki. W 2014 roku wynosi 4495,20 zł. W kolejnych latach najprawdopodobniej limit ten będzie podwyższany. (Źródło: Open Finance, prnews.pl)

Dodaj swoją opinię